VPM48-20830
DigiKey Part Number
237-2061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM48-20830
Description
PWR XFMR TOROIDAL 1000VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 1000VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 41.66A, Series 20.83A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM48-20830 Models
Power - Max
1000VA
Packaging
Box
Size / Dimension
183.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
74.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 41.66A, Series 20.83A