FS56-650-C2
DigiKey Part Number
237-1484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS56-650-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 36VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 28V, Series 56V Secondary Parallel 1.3A, Series 650mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS56-650-C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
36VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
66.68mm L x 55.55mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
39.67mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 28V, Series 56V
Voltage - Isolation
4200Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 1.3A, Series 650mA