FS24-500-C2
FS24-500-C2
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
FS24-500-C2
DigiKey Part Number
237-1482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS24-500-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Detailed Description
Laminated Core 12VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 1A, Series 500mA Through Hole
EDA/CAD Models
FS24-500-C2 Models
Power - Max
12VA
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.50mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 1A, Series 500mA