FS16-1250-C2
DigiKey Part Number
237-1475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS16-1250-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Detailed Description
Laminated Core 20VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 8V, Series 16V Secondary Parallel 2.5A, Series 1.25A Through Hole
EDA/CAD Models
FS16-1250-C2 Models
Power - Max
20VA
Size / Dimension
57.15mm L x 47.63mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.50mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)
Parallel 2.5A, Series 1.25A