FS12-090-C2
FS12-090-C2
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
FS12-090-C2
DigiKey Part Number
237-1577-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS12-090-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Detailed Description
Laminated Core 1.1VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6.3V, Series 12.6V Secondary Parallel 180mA, Series 90mA Through Hole
EDA/CAD Models
FS12-090-C2 Models
Power - Max
1.1VA
Size / Dimension
34.93mm L x 28.58mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
23.80mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)
Parallel 180mA, Series 90mA