F36-065-C2
DigiKey Part Number
237-1488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F36-065-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 2.4VA Power Transformer 115V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 130mA, Series 65mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F36-065-C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
2.4VA
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
34.93mm L x 28.58mm W
Voltage - Primary
115V
Height - Seated (Max)
30.15mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Voltage - Isolation
4200Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 130mA, Series 65mA