TSPC 240-124UPS
DigiKey Part Number
1951-1115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSPC 240-124UPS
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 288W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 12A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSPC 240-124UPS Models
Category
Current - Output (Max)
12A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
288W
Series
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.72" L x 4.49" W x 3.94" H (120.0mm x 114.0mm x 100.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 187 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
24V