TPI 65-124A-JP
DigiKey Part Number
1951-TPI65-124A-JP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPI 65-124A-JP
Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPI 65-124A-JP Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 23.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.71 A