THN 30-2422WIR
DigiKey Part Number
1951-THN30-2422WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 30-2422WIR
Description
35 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.25A, 1.25A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THN 30-2422WIR Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A