THM 20-2422WI
DigiKey Part Number
1951-2793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 20-2422WI
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THM 20-2422WI Models
Category
Current - Output (Max)
833mA, 833mA
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Applications
Medical
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)