THD 12-4823WI
DigiKey Part Number
1951-1608-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THD 12-4823WI
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 400mA, 400mA 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THD 12-4823WI Models
Category
Current - Output (Max)
400mA, 400mA
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)