TEQ 300-4812WIR
DigiKey Part Number
TEQ300-4812WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEQ 300-4812WIR
Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 25A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEQ 300-4812WIR Models
Category
Current - Output (Max)
25A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
300W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.52" H (152.4mm x 101.6mm x 38.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1
12V