TEP 100-7213UIR
DigiKey Part Number
1951-TEP100-7213UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 100-7213UIR
Description
DC DC CONVERTER 15V 100W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 6.7A 14V - 160V Input
EDA/CAD Models
TEP 100-7213UIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Current - Output (Max)
6.7A
Standard Number
Power (Watts)
100 W