TEP 100-3613UIR
DigiKey Part Number
1951-TEP100-3613UIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 100-3613UIR
Description
DC DC CONVERTER 15V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 6.7A 9V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 100-3613UIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
6.7A
Standard Number
Power (Watts)
100 W