TEL 15-4823WIN
DigiKey Part Number
1951-TEL15-4823WIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEL 15-4823WIN
Description
ULTRA COMPACT 15 WATT CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
TEL 15-4823WIN Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.8 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Baseplate
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
16-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
0.94" L x 0.54" W x 0.40" H (23.8mm x 13.7mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA