TEL 15-2422N-HS
DigiKey Part Number
1951-TEL15-2422N-HS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEL 15-2422N-HS
Description
ULTRA COMPACT 15 WATT CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 625mA, 625mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEL 15-2422N-HS Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.8 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Baseplate
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
16-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.96" L x 0.56" W x 0.96" H (24.4mm x 14.3mm x 24.4mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
625mA, 625mA