TEL 12-2412WI
DigiKey Part Number
1951-TEL12-2412WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEL 12-2412WI
Description
12 WATT DC/DC CONVERTER, INDUSTR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
TEL 12-2412WI Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.8 kV
Features
Baseplate
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
16-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.94" L x 0.54" W x 0.40" H (23.8mm x 13.7mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
1A