TCR2LN115,LF(SE
DigiKey Part Number
264-TCR2LN115LF(SETR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR2LN115LF(SECT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR2LN115LF(SEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2LN115,LF(SE
Description
IC REG LINEAR 1.15V 200MA 4-SDFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-SDFN (0.8x0.8)
Category
Voltage Dropout (Max)
1.28V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-SDFN (0.8x0.8)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.15V