PLED96W-024-C4000-D
DigiKey Part Number
1121-1217-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLED96W-024-C4000-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-24V 4A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4A 8 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLED96W-024-C4000-D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
96 W
Manufacturer
Thomas Research Products
Dimming
Analog
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66, NEMA 6
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
88%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
5.98" L x 2.31" W x 1.46" H (152.0mm x 58.8mm x 37.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
1.4 lbs (635 g)
Voltage - Output
8 ~ 24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A