TFAS1206R1003F-T5
DigiKey Part Number
4463-TFAS1206R1003F-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-TFAS1206R1003F-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
4463-TFAS1206R1003F-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFAS1206R1003F-T5
Description
RES 100000 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100000 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Tolerance
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)