TFA0402R6041F-T10
DigiKey Part Number
4463-TFA0402R6041F-T10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-TFA0402R6041F-T10CT-ND - Cut Tape (CT)
4463-TFA0402R6041F-T10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFA0402R6041F-T10
Description
RES 6040 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
6.04 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)