TLV9154QDRQ1
DigiKey Part Number
296-TLV9154QDRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TLV9154QDRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TLV9154QDRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV9154QDRQ1
Description
AUTOMOTIVE-GRADE, QUAD, 16-V, 4.
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 4 Circuit Push-Pull, Rail-to-Rail 14-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLV9154QDRQ1 Models
Category
Current - Supply
560µA (x4 Channels)
Mfr
Current - Output / Channel
75 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
16 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits
4
Grade
Automotive
Output Type
Push-Pull, Rail-to-Rail
Qualification
AEC-Q100
Slew Rate
21V/µs
Mounting Type
Surface Mount
Gain Bandwidth Product
4.5 MHz
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)