TL5001ID
DigiKey Part Number
296-10214-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL5001ID
Description
IC REG CTRLR BCK/BST/FLYBK 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL5001ID Models
Category
Frequency - Switching
20kHz ~ 500kHz
Manufacturer
Texas Instruments
Duty Cycle (Max)
100%
Packaging
Tube
Synchronous Rectifier
No
Part Status
Active
Clock Sync
No
Output Type
Transistor Driver
Control Features
Dead Time Control, Frequency Control
Function
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Buck, Boost, Flyback
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SOIC
Output Phases
1
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.6V ~ 40V