MSP430G2452IRSA16R
DigiKey Part Number
296-28129-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-28129-1-ND - Cut Tape (CT)
296-28129-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP430G2452IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
MSP430G2452IRSA16R Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz