MSP430G2412IRSA16R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)
MSP430G2412IRSA16R
DigiKey Part Number
MSP430G2412IRSA16R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP430G2412IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 16QFN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MSP430G2412IRSA16R Models
Category
Number of I/O
10
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz