LP5900SD-2.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP5900SD-2.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP5900SD-2.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP5900SD-2.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5900SD-2.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (2.2x2.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP5900SD-2.8/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
230 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
6-WSON (2.2x2.5)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA