LP3990MF-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP3990MF-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP3990MF-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP3990MF-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3990MF-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP3990MF-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
120 µA
PSRR
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA