LP3985ITL-2.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP3985ITL-2.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP3985ITL-2.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP3985ITL-2.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3985ITL-2.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-DSBGA (1.41x1.08)
EDA/CAD Models
LP3985ITL-2.8/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
5-WFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
5-DSBGA (1.41x1.08)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA