LP3875ES-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP3875ES-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3875ES-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP3875ES-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
15 mA
Packaging
Tube
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A