LP3855ESX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP3855ESX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP3855ESX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP3855ESX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3855ESX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP3855ESX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 1.5A