LMZ14203TZX-ADJ/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMZ14203TZX-ADJ/NOPB |
Description | DC DC CONVERTER 0.8-6V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V 3A 6V - 42V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LMZ14203TZX-ADJ/NOPB Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Features OTP, OVP, SCP, UVLO |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Efficiency 90% |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Non-Isolated PoL Module | Package / Case TO-PMOD-7, Power Module |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm) |
Voltage - Input (Min) 6V | Supplier Device Package TO-PMOD-7 |
Voltage - Input (Max) 42V | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 3A |