LM27403EVM-POL600
DigiKey Part Number
296-37167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM27403EVM-POL600
Description
EVAL BOARD FOR LM27403
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM27403 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
30A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
4.5V ~ 20V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
600kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM27403
Voltage - Output
1.8V