F6W0.75BK150
DigiKey Part Number
1030-F6W0.75BK150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6W0.75BK150
Description
SELF WRAP 3/4" X 150' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap 0.750" (19.05mm) X 150' (45.72m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
150' (45.72m)
Series
Wall Thickness
0.027" (0.69mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type
Self Wrap
Features
Clean Cut
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)