CCP0.50BK500
DigiKey Part Number
1030-CCP0.50BK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCP0.50BK500
Description
EXPAND SLEEVE 1/2" X 500' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 500' (152.40m) Black
Category
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer
Techflex
Color
Black
Series
Length
500' (152.40m)
Packaging
Spool
Wall Thickness
0.024" (0.61mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant, Fray Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Expanded
0.750" (19.05mm)