BSTS-45X4
DigiKey Part Number
BSTS-45X4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSTS-45X4
Description
HEATSHRINK TUBING SIZE 45X4'
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 4.500" (114.30mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.155" (3.94mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
4.500" (114.30mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
1.750" (44.45mm)