PE014005
DigiKey Part Number
PB353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE014005
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE014005 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
3.8 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.5 VDC
Part Status
Active
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2000VA
Coil Resistance
125 Ohms
Coil Current
40 mA