THS15150RJ
DigiKey Part Number
A131943-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS15150RJ
Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 15W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±5% 15W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
150 Ohms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
15W