HSC10020RJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
20 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
HSC10020RJ
HSC10020RJ
HSC10020RJ
DigiKey Part Number
A127589-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC10020RJ
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 100W
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Resistance
20 Ohms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W