HSC1001R0J
HSC1001R0J
HSC1001R0J
DigiKey Part Number
A102106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC1001R0J
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W
Detailed Description
1 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSC1001R0J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W