EP5WS47RJ
DigiKey Part Number
A131376CT-ND - Cut Tape (CT)
A131376TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP5WS47RJ
Description
RES 47 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EP5WS47RJ Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)