CRG0805F20K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRG0805F20K |
Description | RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRG0805F20K Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Supplier Device Package |
Part Status Active | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Resistance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |