CJP100J100RJ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1712-CJP100J100RJ-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CJP100J100RJ |
Description | CJP 100W 100R 5% LEAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -25°C ~ 250°C |
Series | Coating, Housing Type Aluminum |
Packaging Box | Mounting Feature Flanges |
Part Status Active | Size / Dimension 6.496" L x 1.575" W (165.00mm x 40.00mm) |
Resistance 100 Ohms | Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm) |
Tolerance ±5% | Lead Style Wire Leads |
Power (Watts) 100W | Package / Case Rectangular, Wire Leads |