TXM-418-LR_View2
TXM-418-LR
DigiKey Part Number
TXM-418-LR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXM-418-LR
Description
RF TX IC ASK/OOK 418MHZ 8SMD MOD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Transmitter ASK, OOK 418MHz -4dBm ~ 4dBm 10kbps Castellation Antenna 8-SMD Module
Current - Transmitting
8.5mA
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
418MHz