TRM-900-NT
DigiKey Part Number
TRM-900-NT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRM-900-NT
Description
RF TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
Customer Reference
Detailed Description
General ISM < 1GHz Transceiver Module 900MHz Castellation, U.FL/MHF Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
Filter Similar Products
cms-show-empty-attributes
Category
Power - Output
12.5dBm
Mfr
Sensitivity
-113dBm
Series
Serial Interfaces
Serial, UART
Packaging
Tube
Antenna Type
Castellation, U.FL/MHF
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
19mA
RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
Current - Transmitting
16mA ~ 36mA
Modulation
FSK
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
900MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C