OTX-418-HH-KF4-MS
DigiKey Part Number
OTX-418-HH-KF4-MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OTX-418-HH-KF4-MS
Description
XMITTER KEYFOB 418MHZ 4 BUTTON
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Transmitter 418MHz ASK, OOK Handheld, 4 Button
Category
Frequency
418MHz
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Applications
General Remote Control, Home Automation, RKE
Packaging
Bulk
Interface
Handheld, 4 Button
Part Status
Active
Features
4 Buttons, 750 ft. Operating Distance
Function
Transmitter
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V