CONSMB012-G
DigiKey Part Number
343-CONSMB012-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CONSMB012-G
Description
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMB Connector Plug, Female Socket 50 Ohms Free Hanging (In-Line), Right Angle Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CONSMB012-G Models
Category
Frequency - Max
12 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Packaging
Bag
Housing Color
Gold
Part Status
Active
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Female Socket
Body Finish
Gold
Contact Termination
Crimp
Center Contact Plating
Shield Termination
Crimp
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Voltage Rating
750 V