ANT-916-USP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Linx
In Stock: 6,172
Datasheet
Similar
Taoglas Limited
In Stock: 0
MICROSPLATCH-ANTENNA
ANT-916-USP
DigiKey Part Number
ANT-916-USP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-USP
Description
RF ANT 916MHZ CHIP SOLDER SMD
EDA/CAD Models
ANT-916-USP Models
Category
Antenna Type
Chip
VSWR
1.9
Packaging
Tube
Gain
0.3dBi
Part Status
Obsolete
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.100" (2.54mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Frequency Range
904MHz ~ 928MHz