ANT-418-USP-T
DigiKey Part Number
ANT-418-USP-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
ANT-418-USP-TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-418-USP-T
Description
RF ANT 418MHZ CHIP SOLDER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-418-USP-T Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Gain
-8.9dBi
Termination
Solder
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.103" (2.62mm)
Frequency (Center/Band)
418MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
413MHz ~ 423MHz