ANT-418-HESM
DigiKey Part Number
ANT-418-HESM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-418-HESM
Description
RF ANT 418MHZ HELICAL SOLDER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Helical Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-418-HESM Models
Category
Antenna Type
Helical
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
1.7dBi
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.350" (8.89mm)
Frequency (Center/Band)
418MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
393MHz ~ 443MHz