ANT-418-CW-HWR-SMA
DigiKey Part Number
ANT-418-CW-HWR-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-418-CW-HWR-SMA
Description
RF ANT 418MHZ WHIP TILT SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Whip, Tilt SMA Male Connector Mount
Category
Antenna Type
Whip, Tilt
Manufacturer
TE Connectivity Linx
VSWR
2
Packaging
Bag
Gain
0.7dBi
Termination
SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
5.591" (142.00mm)
Frequency (Center/Band)
418MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
398MHz ~ 438MHz